2018 PAWA Award winners holding their certificates
Dance, Features, News, Performing arts, Theatre

And the winners are…

The 2018 Performing Arts WA (PAWA) Awards were held Monday 28 April, at the State Theatre Centre of Western Australia. Presented annually, these WA-based industry awards have traditionally celebrated outstanding achievement in theatre. In 2018, however, the PAWA Awards were expanded to include a selection of prizes for dance, making for a record number of awards presented on the night. The excitement, too, was heightened, as representatives from both art-forms came together to recognise the achievements of artists and companies across the two disciplines.

Congratulations to the winners of the 2018 Performing Arts WA Awards:

DANCE AWARDS

Best Production presented by Bendigo Bank North Perth: Dust on the Shortbread – Anything Is Valid Dance Theatre

Best Performer (Female) Ella-Rose Trew.

Best New Work presented by Bendigo Bank North Perth: Krzysztof Pastor – Dracula, West Australian Ballet

Best Newcomer presented by MEAA: Luci Young – Frank Enstein, Co3 Australia

Oscar Valdes and partner
Best Performer (Male): Oscar Valdés with Sophia Raine.

Best Performer (Male): Oscar Valdés – La Sylphide, West Australian Ballet

Best Performer (Female): Ella-Rose Trew – WA Dance Makers Project, Co3 Australia

Best Director or Choreographer: Grayson Millwood and Gavin Webber – Frank Enstein, made by The Farm in collaboration with Co3 Australia

 

THEATRE AWARDS

Julia Hales holding two awards
Winner of the award for Best New Work, ‘You Know We Belong Together’ writer and performer Julia Hales.

Best Mainstage Production presented by Hawaiian: You Know We Belong Together – A Black Swan, Perth Festival and DADAA Co-Production

Director of ‘Frankie’s’ (Best Independent Production) Libby Klysz.

Best Independent Production presented by Bendigo Bank North Perth: Frankie’s – The Blue Room Theatre and Variegated Productions

Best New Work presented by Bendigo Bank North Perth: Julia Hales with Finn O’Branagain and Clare Watson – You Know We Belong Together, A Black Swan, Perth Festival and DADAA Co-Production

Best Newcomer presented by MEAA: Mackenzie Dunn – Assassins & Summer of the Seventeenth Doll, Black Swan State Theatre Company

Best Supporting Actor (Male): Will O’Mahony – Assassins, Black Swan State Theatre Company

Best Supporting Actor (Female): Morgan Owen – Court My Crotch, The Blue Room Theatre & FUGUE

Best Actor in a Mainstage Production (Female), Amy Mathews.

Best Actor in a Mainstage Production (Male) presented by Artist Management Australia: Kelton Pell – Summer of the Seventeenth Doll, Black Swan State Theatre Company

Best Actor in a Mainstage Production (Female) presented by Moore Creative Artists: Amy Mathews – Summer of the Seventeenth Doll, Black Swan State Theatre Company

St John Cowcher
Best Actor in an Independent Production (Male): St John Cowcher.

Best Actor in an Independent Production (Male) presented by Media Super: St John Cowcher – Frankie’s, The Blue Room Theatre and Variegated Productions

Best Actor in an Independent Production (Female) presented by Media Super: Frieda Lee – The Inconsequential Lives of Little Fish, The Blue Room Theatre and Frieda, Sam and Friends

Best Director of a Mainstage Production: Adam Mitchell – Summer of the Seventeenth Doll, Black Swan State Theatre Company

Scott McArdle holding his award
Scott McArdle, winner of the award for Best Director of an Independent Production.

Best Director of an Independent Production presented by Gage Roads: Scott McArdle – Josephine!, The Blue Room Theatre Summer Nights and Second Chance Theatre

 

THEATRE & DANCE: PRODUCTION AWARDS

Best Sound Design: Eden Mulholland – In-Lore Act II as part of WA Dance Makers Project, Co3 Australia

Best Lighting Design: Joe Lui – Love/Less, Kynan Hughes & MoveMe Festival

Tyler Hill, winner of the award for Best Stage Design.

Best Stage Design: Tyler Hill – Hir, Black Swan State Theatre Company

Best Costume Design: Charles Cusick Smith – Dracula, West Australian Ballet

Michael Brett, winner of the award for Best Composition or Arranging.

Best Composition or Arranging: Michael Brett – Dracula, West Australian Ballet

To see the list of nominees, head to www.seesawmag.com.au/news/2018-performing-arts-wa-awards-nominations

Pictured top are the happy winners with the State Member for Perth, John Carey.

All photos: Rebecca Mansell.

Please follow and like us: